Türkiye vatandaşı olmak

Türkiye’de birkaç yıldır ikamet ediyorsanız ve ayrılmayı planlamıyorsanız, Türk vatandaşlığına başvurmayı düşünebilirsiniz. Bu vize, konut ve çalışma iznini yenileme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Hepsinden önce, Türkiye çifte vatandaşlığına izin verdiği için, orijinal vatandaşlığınızı koruyabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkedeki yetkili makamlarla çifte vatandaşlık için önceden başvurmanız gerekebilir.

Türk vatandaşlığına uygunluk şartları oldukça basittir: (ülkenize göre) yetişkinlik çağında olmalısınız ve en az 5 yıl boyunca Türkiye’de yaşıyor olmalı ve toplam kesinti süresi altı aydan az olmalıdır. Bir Türk vatandaşı ile evli iseniz veya Türk topraklarından doğan bir yabancı iseniz, bu süre, 3 yıla düşürülür.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızın sağlam olması ve sabıka kaydınızın olmaması gerekir. Ayrıca, Türkçe temel düzeyde konuşmanız gerekir. Bir Türk vatandaşı ile evli değilseniz, Türkiye’de yaşarken kendinizi destekleyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Bir işiniz olduğu sürece, bu gereksinimi karşılayacaksınız. Öyleyse, bunu mevcut fonlar veya emeklilik ödemeleri yoluyla ispatlamanız mümkün olabilir.

Örneğin bir Türk şirketi için çalışıyorsanız veya mesleki sporcu veya üniversite profesörü iseniz, vatandaşlığa kavuşma şansınız, Türk kültürüne ve topluluğuna değerli bir katkıda bulunabileceğinizi gösterirseniz büyük ölçüde artacaktır.

Türk Vatandaşlığına Başvurmak

Türk vatandaşlığına başvurmak için aşağıdaki belgeleri bir yerel yönetim bürosuna (genellikle bir valilik veya belediye binası) getirmeniz gerekmektedir.

Geçerli pasaport
Pasaport büyüklüğünde 4 fotoğraf
Eşiniz ve çocuklarınızla olan ilişkinizi kanıtlayan belgeler (varsa)
Zihinsel ve fiziksel bakımdan iyi olduğunuzu kanıtlayan sertifika
Ayrıca, Türkçe dil yeteneğinin kanıtı gerekecek. Bunu bir Türk devlet görevlisi ile röportaj yaparak yapabilirsiniz; valilik ya da belediye binasında randevu ayarlamanız gerekir. Bu röportajlar sübjektiftir ve zorlukları resmi görevliye göre değişir. Ancak, sorun yaşamamanız gerekir.

Belgelerinizi resmi kuruma getirdiğinizde size başvuru formları verilecektir. Gerekli evrakları tamamladıktan ve bir başvuru ücreti ödedikten sonra, belgeleriniz ve başvurularınız incelenmek üzere İçişleri Bakanlığına gönderilecektir.

Türkiye Başkonsolosluğu, sonuçları posta yoluyla bilgilendirir. Türkiye’nin vatandaşlık yasasının esnek olma eğilimi taşıdığını unutmayın.

Türk vatandaşlığına ilişkin notlar

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı elde ederseniz, daha sonra boşanırsanız, vatandaşlık durumunuz etkilenmeyecektir.

Evliliği yalnızca Türk vatandaşlığını kazanmanın aracı olarak değerlendiriyorsanız, Türk mahkemelerinin ‘hayali bir evlilik’ temelinde bir boşanma hakkı vermeyeceğini unutmayın. Ayrıca, planınızı öğrendikleri takdirde güvenlik makamları ve Nüfus Müdürlüğü tarafından kovuşturulabilir.